اخبار

دانشمندان چوب شفافی را توسعه داده‌اند که محکم تر و سبک تر از شیشه است

چوب شفاف

اختراع جدیدترین ماده سازگار با محیط زیست (چوب شفاف) در سال 2016 اعلام شد. با این حال، تنها در سال 2020، دانشمندی که با همکاری یک تیم از دانشگاه مریلند در کالج پارک، یک روش برای شفاف ساختن چوب  اختراع کرد، اعلام کرد که آزمایش‌ها به پایان رسیده است و آن‌ها به نتیجه پایداری دست یافته‌اند. چوب شفاف حداقل ۵ برابر قوی‌تر و سبک‌تر از شیشه است، همچنین از نظر کارایی حرارتی نیز بهتر عمل می‌کند. دقیقاً این ویژگی‌ها آن را به جایگزین جذاب و جالب به جای پلاستیک یا شیشه برای پنجره‌ها مورد توجه قرار می‌دهند. مزایای دیگر: ماده خام تجدید پذیر و سازگار با محسیط زیست  است. درخت بالسا به سرعت رشد می‌کند و یک نهال در مدت ۵ سال به بزرگسالی می‌رسد. هزینه‌های تولید نیز نسبت به تولید شیشه بسیار پایین‌تر است، در فرایند تولید شیشه  به دلیل درجه حرارت‌های بالا و برق مصرفی در فرآیند تولید، کربن و گاز های گلخانه ایی بیشتری تولید میشود .

چوب شفاف به طور کلی انعطاف‌پذیر است، به عنوان ماده‌ای که سلولز طبیعی را شامل می‌شود. برای رسیدن به شفافیت، چوب بالسا در یک محلول ویژه خیس می‌شود و سپس رزین اپوکسی به ساختار اضافه می‌شود.

چوب شفاف یا شیشه چوبی می‌تواند به جای صفحات شیشه‌ای سنتی یا عناصر دیگر در ساختارهای ساختمانی استفاده شود که باید شفاف، همچنین سازگار با محیط زیست، باشند.

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *