مقالات

کفپوش وینیل، مزایا و معایب استفاده از آن

کفپوش وینیل مزایا و معایب

کفپوش وینیل ، مزایا و معایب استفاده از آن

در ساخت یا بازسازی خانه،  باید از بین انواع مختلفی از کفپوش‌ها، نوع مناسب خود را انتخاب کنید. ظاهر خانه شما ممکن است با کفپوشی که انتخاب می‌کنید به شدت تغییر کند. بر کسی پوشیده نیست که کفپوش وینیل یک انتخاب محبوب برای صاحبان خانه است و در بسیاری از خانه‌ها یافت می‌شود. ما در این مقاله درباره کفپوش وینیل، مزایا و معایب استفاده از آن صحبت می‌کنیم.

کفپوش وینیل چیست؟

کفپوش وینیل یک کفپوش محبوب است که از نوعی پلاستیک به نام پلی وینیل کلراید (PVC) ساخته می‌شود و در طیف گسترده‌ای از سبک‌ها، رنگ‌ها و الگوها به فروش می‌رسد. اگرچه بخش اصلی تشکیل‌دهنده کفپوش وینیل PVC، است، اما همه این کفپوش از PVC تشکیل نشده است؛ بلکه لایه‌های دیگری نیز دارد. به‌طور معمول، کفپوش‌های وینیلی حداقل چهار لایه دارند و داخلی‌ترین آنها مسئول زیر‌سازی و گرفتن فشار است. PVC در لایه بالایی این لایه قرار گرفته و کاملا ضد آب است. دو لایه دیگر بر روی PVC قرار گرفته‌اند که اولی طرح و نقش کفپوش را مشخص می‌کند و دومی یک روکش براق است که وظیفه محافظت از کفپوش PVC را بر عهده دارد.

کفپوش‌های وینیل بسیار محبوب هستند و با سرعت زیادی بازار را تسخیر می‌کنند. مزیت‌های این روکش که سبب این سطح از محبوبیت شده است به شرح زیر است:

مزیت‌های استفاده از کفپوش وینیل

کفپوش‌های وینیل مزیت‌های زیر را ارائه می‌دهند.

طرح‌ها و رنگ بندی کفپوش وینیل

طرح‌ها و رنگ بندی کفپوش‌های وینیل یکی از مهمترین مزایای آنها محسوب می‌شوند. تنوع رنگ‌ها، طرح‌ها و مدل‌ها این نوع کفپوش را برای هر سلیقه‌ای مناسب می‌کند. برخی از انواع کفپوش‌های وینیل دارای طراحی مشابه با مواد طبیعی مثل چوب، سنگ و سرامیک هستند و برخی دیگر از طرح‌های فانتزی و حتی سفارشی بهره می‌برند. وجود لایه طراحی در زیر لایه فوقانی، امکان ایجاد هر طرح و رنگی را بر روی این کفپوش‌ها فراهم می‌کند.

زیبایی کفپوش‌های وینیل

کفپوش‌های وینیل می‌توانند بسیار زیبا باشند. اگر طرفدار زیبایی طبیعی هستید، انواع جدید کفپوش‌های وینیل تا حد بسیار زیادی شبیه به سرامیک،  سنگ و چوب طراحی شده‌اند، اما در عین حال معایب استفاده از این متریال طبیعی را ندارند. زیبایی کفپوش‌های وینیل به طراحی‌های طبیعی آن منحصر نمی‌گردد. طرح‌ها و رنگ‌های دیگر نیز هر کدام زیبایی منحصر به فردی را دارند که آنها را برای سلیقه خاصی مناسب می‌کند.

مقاومت و استحکام کفپوش وینیل

کفپوش‌های وینیل از جمله انواع مقاوم  محسوب می‌شوند. با این حال، مقاومت کفپوش وینیل نسبی است. مقاومت و استحکام آنها در برابر چوب طبیعی و لمینت بیشتر است، اما مطمئنا مقاومت کمتری نسبت به سنگ و یا سرامیک دارند. در هر حال کفپوش‌های وینیلی از انواع مقاوم و کاربردی کفپوش محسوب می‌شوند.

وزن سبک

وینیل کاملا سبک است و به همین دلیل حمل و نقل و نصب آن راحت است. سبکی وینیل سبب می‌شود که افراد بتوانند آن را به راحتی جدا کرده و دوباره نصب کنند.

خاصیت ضد‌آب

وینیل یا به‌عبارت دیگر، PVC کاملا ضد‌آب است. بنابراین، برخلاف کفپوش‌های پارکت، چوب و لمینیت، می‌توان از آن در مکان‌های مرطوب استفاده کرد. ریختن آب بر روی PVC مشکل خاصی را ایجاد نمی‌کند، تنها کاری که لازم است انجام دهید پاک‌کردن آن با یک دستمال است.

تمیز‌کردن راحت

تمیز‌کردن کفپوش‌های وینیل بسیار راحت است. می‌توان آن را با یک دستمال مرطوب و یا حتی با استفاده از سرکه، شوینده چند منظوره و شیشه‌شور تمیز کرد.

راحتی

همان‌طور که گفتیم وینیل چند لایه است. لایه زیرین آن معمولا از جنس چوب پنبه یا فوم ساخته می‌شود که نرم و انعطاف قابل توجهی را به کفپوش وینیلی می‌دهد. راه رفتن بر روی این کفپوش‌ها بدون صدا است و زمین زیر پای شما آنقدر سفت نیست که اذیت‌کننده باشد. علاوه بر این در صورت افتادن بر روی کفپوش وینیل، آسیب وارده کمتر از سنگ و سرامیک خواهد بود.

قیمت کفپوش وینیل

کفپوش وینیل قیمت بسیار خوبی دارد و در انواع کیفیت و قیمت برای همه در دسترس است.

نصب سریع و راحت

نصب کفپوش‌های وینیلی برخلاف سنگ و سرامیک بسیار راحت است. قطعات کفپوش به راحتی در هم قفل‌شده و یا با چسب به سطح زیرین می‌چسبند. جداسازی آنها نیز چندان سخت نیست و نیاز به مهارت زیادی ندارد.

معایب کفپوش وینیل

کفپوش‌های وینیل نیز مانند هر کفپوش دیگری، در کنار مزیت‌هایی که ارائه می‌دهند معایبی نیز دارند. این معایب شامل موارد زیر هستند:

آسیب سریع

اگرچه انواع جدید کفپوش وینیل بسیار مقاوم‌تر هستند، اما باز هم وینیل در مقایسه با سرامیک آسیب‌پذیری بیشتری دارد. کفپوش وینیل آشپزخانه می‌تواند در معرض دمای بالای ناشی از افتادن قابلمه داغ و یا کبریت روشن قرار گرفته و خراب شود. همچنین، کفپوش وینیل مکان‌های فروشگاهی تجاری می‌توانند در معرض آسیب‌های فیزیکی ناشی از رفت و آمد زیاد و فرو‌افتادن اجسام قرار بگیرند.

کمرنگ‌شدن در طول زمان

طول عمر کفپوش وینیل زیاد است و ممکن است 10 تا 20 سال عمر کند. با این حال، رنگ آن در طول زمان تغییر کرده و به مرور کمرنگ می‌شوند. مراقبت و نگهداری از کفپوش، دور نگه‌داشتن از رطوبت و انتخاب یک کیفیت خوب کفپوش می‌تواند تا حد زیادی سرعت کمرنگ‌شدن را کاهش دهد.

مشکلات زیست محیطی

اگرچه وینیل قابل بازیافت است، اما بازیافت آن معمولا بسیار کند است و همین موضوع می‌تواند مشکلات زیست محیطی را به وجود بیاورد.

مناسب نبودن برای محیط بیرون

موارد استفاده کفپوش وینیل، تنها به فضای سر بسته محدود می‌شود. نور خورشید می‌تواند خیلی سریع رنگ وینیل را از بین ببرد و همچنین، این نوع کفپوش نمی‌تواند وزن زیادی را تحمل کند. وزن قابل تحمل توسط این نوع کفپوش معمولا 250 کیلوگرم است. علاوه بر این باران زیاد، آبگرفتگی و شستشوی وینیل با آب جاری می‌تواند به طور قابل توجهی عمر آن را کم کند، زیرا لایه‌های زیرین آن ضد آب نیستند.

نداشتن ارزش فروش

سنگ، سرامیک و چوب ارزش فروش مجدد دارند، اما کفپوش‌های وینیلی را نمی‌توان دوباره فروخت و احتمالا به قیمت ملک نیز اضافه نمی‌کنند.

کفپوش وینیل

کفپوش وینیل

سخن آخر

کفپوش وینیل به شکل وسیعی در حال استفاده در فضاهای سربسته است. هر روز انواع جدید‌تر و مقاوم‌تری از این نوع کفپوش تولید می‌شود. کفپوش‌های ساخته‌شده از وینیل زیبا هستند، رنگ‌ها و طرح‌های بیشماری دارند، هزینه آنها کم است، ضد‌آب و راحت هستند. اما در کنار این مزایای زیاد دارای معایبی همچون تغییر رنگ، مناسب نبودن برای محیط بیرون، مشکلات زیست محیطی و آسیب‌پذیری سریع هم هستند. انتخاب کفپوش وینیل بر اساس سلیقه، نیاز و بودجه هر فرد صورت می‌پذیرد. در هر حال این کفپوش‌ها از انواع رو به پیشرفت، زیبا و محبوب کفپوشهای داخلی محسوب می‌گردند. شرکت کفپوش وینیل polyflor یکی از باکیفیت‌ترین کفپوش‌های وینیلی را ارائه می‌دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *